Doniczki ceramiczne

Moda na dekorowanie tarasów, ogrodów oraz balkonów donicami nie przemija. Tam, gdzie jest tylko miejsce są one umieszczane i wypełniane pięknymi kwiatami. Ozdabiają przestrzeń w wyjątkowy sposób. Każda roślina może się w nich dobrze rozwijać, jeżeli ma dostęp do wody, a jej korzenie nie są ograniczane w żaden sposób. Dlatego każda donica, w której mają być posadzone rośliny powinna w dnie posiadać jedną lub więcej dziur. Po obfitym podlaniu, z donicy wydostanie się nadmiar wody. Dzięki temu korzenie rośliny nie zaczną gnić.

Paliwa ARON – www.aronkielce.com.pl

Cechy donic ceramicznych

Donice ceramiczne wykonywane są z naturalnego materiału, czyli gliny. Prezentują się w niezwykle szlachetny sposób, a bogactwo dostępnych form i kolorów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Warto podkreślić, że rośliny bardzo dobrze rozwijają się w donicach ceramicznych. Pojemniki te mają porowatą strukturę, która umożliwia skuteczny przepływ powietrza i odparowanie nadmiaru wody. Jednocześnie, należy pamiętać, że ta ostatnia cecha jest zarówno wadą, jak i zaletą. W związku z tym, że donice ceramiczne skutecznie odparowują wodę, rośliny w nich sadzone trzeba będzie nieco częściej podlewać.

Powierzchnia donicy może być szkliwiona, czyli pokryta gładką, twardą, błyszczącą lub matową powłoką. Jeżeli chcesz umieścić donice na zewnątrz, wybierz tylko te modele wypalane w wysokich temperaturach. Są one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, w tym na mróz.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając donicę ceramiczną?

Wybierając donicę ceramiczną, musimy pamiętać o tym, aby dobrać do niej odpowiednie rośliny. Jeżeli chcesz posadzić kwiaty o intensywnych kolorach, lepiej wybrać donice utrzymane w stonowanych kolorach. Nie będą wtedy konkurowały z pięknem kwiatów. Będą stanowiły dla nich niezaprzeczalne tło. Jeżeli jednak chcemy, aby efektowna donica wyróżniała się w pomieszczeniu, warto do niej wsadzić jednokolorowe, najlepiej zielone rośliny. Dzięki temu na pierwszym planie będzie właśnie donica, a nie sama roślina, która będzie się w niej znajdowała.