Projekty apartamentów pod klucz: kameralność jest w cenie

Projekty apartamentów pod klucz

Wciąż większość Polaków decyduje się na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Niemniej jednak nowych budynków mieszkalnych buduje się coraz więcej – decydujemy się na nie głównie dlatego, że taki zakup wiąże się z mniejszą ilością formalności i ewentualnych problemów natury prawnej i technicznej. Łatwiej też takie mieszkanie wykończyć i urządzić. Większość z mieszkań na rynku deweloperskim to wysoki standard nowoczesnych apartamentów – w samej Warszawie wartość rynku nieruchomości premium w 2017 roku sięgnęła wartości prawie 700 milionów złotych.

Apartamenty przestały być luksusem

Słowo „apartament” kojarzy nam się z mieszkaniem największej jakości, przestronnym, o ogromnej powierzchni. Z założenia apartament musi być luksusowy, czyli taki, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Nie jest to do końca prawda. To fakt, że są to apartamenty nowoczesne, umieszczone w budynkach wyposażonych w wiele udogodnień, w najlepszych dzielnicach miast. Cena apartamentów nie jest natomiast znacząco wyższa w stosunku do tak zwanych mieszkań w standardzie.

Apartament niekoniecznie musi też posiadać powierzchnię przekraczającą 100 m2. Coraz częściej decydujemy się na metraż mniejszy, który wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wygody i luksusu. Mniejsze apartamenty, nawet w granicach 50 m2, są również popularne i mogą być komfortowe. Zainteresowani nimi są najczęściej ludzie młodzi, niezamężni. Cenią sobie dobrą lokalizację, blisko centrum lub w dzielnicy prestiżowej, a przez to spokojnej. Duże znaczenie ma też dla nich czas i funkcjonalność, w związku z czym powodzeniem cieszą się projekty apartamentów pod klucz.

Kameralny apartament to wyzwanie dla projektanta

Duża przestrzeń stwarza szerokie pole do popisu. Można ją zaaranżować niemal w dowolny sposób, pokusić się o niestandardowe rozwiązania, a nawet połączenia stylów. Zaprojektowanie małego metrażu w taki sposób, by apartament pozostawał apartamentem, jest trudniejsze i bardziej wymagające.

Projekty apartamentów pod klucz zazwyczaj muszą skupiać się na tym, jak zachować wszystkie funkcje udogodnienia apartamentu, takie jak przeszklenie ściany on podłogi do sufitu, znajdując przy tym optymalną ilość miejsca do przechowywania i unikając nadania apartamentowi zimnego charakteru biurowego. Firma Deco Nova, często przygotowująca projekty apartamentów pod klucz, wspomina także że ostatnio aranżacja wnętrz musi brać pod uwagę także nowinki technologiczne. Chodzi przede wszystkim o ich dyskretne wkomponowanie w całość, tak by były w pełni funkcjonalne, ale nie burzyły eleganckiego wystroju. Zająć trzeba się przede wszystkim takimi sprawami, jak ukrycie klimatyzacji, czy urządzeń sterujących automatycznym sterowaniem drzwi tarasowych, okien, czy urządzeń domowych. Coraz częściej przejawiamy bowiem zainteresowanie inteligentnymi domami, którymi możemy kierować tabletem lub smartfonem, ale chcemy zachować ciepło domowego ogniska. Deco Nova przyznaje, że w najbliższym czasie to właśnie nowe technologie będą stanowić największe wyznanie dla projektantów.